Advent a Szentgyörgymezei óvodában

Advent a Szentgyörgymezei óvodában

Óvodánkban a négy hetes advent ideje alatt készülünk a karácsonyra. A folyosókat, csoportszobákat karácsonyi díszbe öltöztetjük előtérbe helyezve a hagyományos elemeket. A gyermekekkel közösen készítjük el az adventi koszorút és minden héten meggyújtjuk az adott számú gyertyát. Hagyomány, hogy az Ég a gyertya… kezdetű dalt énekeljük gyertyagyújtáskor. Ajándékot is készítünk a gyermekekkel a család számára, amelyet titokban kell tartaniuk. Közösen sütjük, díszítjük a mézeskalácsot, bejglit. Miklós napon a tornateremben összegyűlve közösen várjuk a Mikulás érkezését. Énekelünk, verselünk, a kollégákkal bábjátékot adunk elő a várakozás perceiben. A Mikulás csak megjelenik, elhalad az udvaron, integet a gyerekeknek. Miután elmegy a csoportszobákban ott várja a csomag a gyerekeket. Láncos Miklós alakját a nagycsoportosokkal idézzük meg, játékosan próbára téve, vizsgáztatva a többi gyermeket. Az óvodai karácsony ünnepnapján mindenki szép ruhában érkezik. Halkan szól a karácsonyi zene, az asztalokat ünnepi terítővel terítjük le, mécsest gyújtunk. Elmondjuk a karácsonyi verseinket, énekeinket, karácsony történetét elmeséljük. A gyermekek ezen a napon viszik haza az elkészült ajándékokat és a kihajtott, Luca napján ültetett búzát. A közös ünneplést betlehemes játékkal gazdagítjuk, amelyet hol óvodánk pedagógusai, hol a hozzánk járó óvodapedagógus hallgatók adnak elő a gyermekeknek.

Esztergom része Szentgyörgymező, ahol óvodánk is található. Kapcsolatunk a helyi Olvasókörrel, a plébániával, a helyi képviselővel hosszú évek óta nagyon szoros. 2014 óta Erős Gábor (országgyűlési képviselő, volt óvodásunk) kezdeményezésére a templom előtt szerepelnek nagycsoportosaink „Szentgyörgymező karácsonyán”. Az ünnepséget a városvezetés, a szentgyörgymezei plébánia és a helyi karitás vezetői is támogatják. A rendezvény célja a településrész lakosainak összefogása, az együtt ünneplés és az összetartozás érzésének erősítése. A fenyőfát már december elején felállítják a templomtéren, amelyre a kezdetektől mi készítjük és visszük a hagyományos díszeket. A feldíszítésbe a jelen lévő gyerekeket is bevonjuk, hogy mire összegyűlik a lakosság, sötétedésre teljes pompájában ragyogjon a fa. Rövid köszöntő után következnek óvodásaink, akiket utána meleg teával és süteménnyel kínálnak meg a helyi asszonyok. A programot környékbeli művész koncertje, előadása zárja. Minden évben igyekeztünk olyan népszokást megmutatni, amelynek helyi eredete is van: pásztorok adománykérése, pásztorjáték, kántálás, karácsony története.

Leave a comment